Biyoloji

Biyoloji Bölümü, 9. Sınıftan 12. Sınıfın sonuna kadar öğrencilere yönelik çeşitli konuları içeren bir eğitim programı uygular. Program genel olarak konu içeriği, bilimsel yöntem izleme, bilimsel uygulama, veri toplama, yorumlama ve sunma gibi unsurları kapsar. Bölümdeki öğretmenler; veri depolama, akıllı tahta, laboratuvar kullanımı gibi yöntemler kullanırlar.

9 ve 10. Sınıf Biyoloji Eğitimi Programı

Biyoloji dersi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı gereği 9. ve 10. sınıflarda zorunlu ders olarak işlenir. Ders konuları arasında; bilimsel yöntem, biyokimya, hücre yapısı, sınıflandırma, insan etkisi altında biyoçeşitlilik, ekoloji, hücre bölünmesi, üreme ve genetik yer alır. Dersler teorik çalışmalar ve uygulama çalışmaları olmak üzere iki koldan ilerlemektedir.

11. ve 12. Sınıf MEB Biyoloji Eğitim Programı

11. ve 12. Sınıflarda seçmeli olan Biyoloji dersini Türkiye’deki üniversitelerde Fen Bilimleri ağırlıklı eğitim görmek isteyen öğrenciler tercih etmektedir. 12. sınıf müfredatı üniversite sınavına hazırlık (YKS) ağırlıklı olduğu için bu yıl sınav hazırlığı programında daha büyük bir yer tutar. Ders konuları arasında enerji dönüşümü, insan fizyolojisi, hayvan davranışları, gen ekspresyonu, bitki biyolojisi, ekoloji ve evrim yer alır.