17 Ekim 2019
Nova’lı Cem Şengel’in başarı öyküsü

Harvard Üniversitesi’nde Moloküler Biyoloji dalında doktora yapan eski Nova Öğrencisi Cem Şengel başarı hikayesini anlattı.

Şengel,   üniversiteye girmenin çok önemsendiğini, aslında her şeyin üniversiteye girdikten hatta mezun olduktan sonra başladığını söyledi. Günümüzde üniversiteye girdikten sonra da meslek değiştirildiğini söyleyen Şengel “Hayata dair bir görüşünüz olmalı. Üniversite bunun ilk adımı” dedi.  Şengel, çoğu öğrencinin üniversiteye girerken ileride nasıl bir meslek sahibi olacağına dair fikir sahibi olmadan puana göre okul tercihi yaptığına dikkat çekti.

SINIFTA YURT DIŞINDA 180 LABORATUARA BAŞVURU 

Üniversite seçmeden ve Bilkent’e gideceğini bilmeden genetik alanında bilim insanı olmaya karar verdiğini paylaşan Cem Şengel, Bilkent’te laboratuar çalışması yapamadığını bu nedenle 2’inci sınıfın sonunda yurt dışında 180 yere başvuru yaptığını anlattı. İtalya’da 3 ay laboratuar çalışması yaptığını belirten Şengel, sonraki yıl yine pek çok yere başvurduğunu ve Almanya’da laboratuar çalışmasına katıldığını anlattı. Dönüşte okulu dondurduğunu ve ABD’ye giderek bir yıl laboratuar çalışması yaptığını belirten Şengel, “Burada kendi projemi yapma fırsatını buldum. Dönüşte yine laboratuara giremedim. Doktoramı yurt dışında yapmaya karar verdim. Mezun olduktan sonra ABD’ye gittim” dedi.

İNSANLIĞA KATKINIZ NE OLACAK?

Cem Şengel,  öğrencilere hedeflerini   sadece bir üniversite ya da bir bölümü kazanmaktan  öte dünyada ne yapacakları insanlığa ne katkı sunacakları yönünde belirlemelerini önerdi.  Şengel “Üniversiteye giriş sınavı hiçbir şeyi ölçen bir sistem değil, sizi bir adım öteye taşıyacak olan bir basamaktır. Sanata duyarlı,  hobileri olan hayattan zevk almasını bilen ve hayatta yaptığı işten zevk alan insanlar olmak önemlidir” diye konuştu.