Nova Okulları Kurucusu Canan Topsakal:

 

“İnsan doğal bir varlık değildir, insan kültürel bir varlıktır… Bu nedenle de insan kültürel gelişmesini sağlıklı ve doğru programlanmış eğitim kurumlarında tamamlayabilir.

Hepimiz biliriz ki temel eğitim ailede başlar ve çevrenin eğitimdeki etkisi yadsınamaz. Elbette okullar da eğitimin önemli bir parçasıdır. Öğretmenin verdiği eğitimin yanı sıra akranların birbiriyle etkileşimi de önemlidir. Bunların hepsi bir kurumdaki toplam eğitimi belirler.

İçinde yaşadığımız coğrafyada insan nüfusu hızla artmaktadır. Bu nüfusa uygun altyapı yani çocuk ve gençlerin oynayabilecekleri ya da kaliteli vakit geçirebilecekleri parklar, spor yapabilecekleri alanlar, kültür merkezleri ihtiyaca cevap verememektedir.

Artık günümüzde sokaklar, geçmişte olduğu gibi çocukların oyun alanı olmaktan çıktı. Bu nedenle, okullar aynı zamanda çocukların yaşam sokağı olmuştur. Yani çocuk okulda öğretimin yanı sıra eğitiminin de önemli bir kısmını tamamlamaktadır.

Öte yandan; Nova Okulları olarak farkındayız ki, gelecek önümüze başka bir yaşam modeli sunuyor. Bu yaşam modelinde yarattığımız makineler birbiriyle konuşacak ve yapacağımız pek çok işi  bizim yerimize yapacak. Klasik dünyaya ait meslek gruplarının pek çoğu yakın bir gelecekte kaybolacak. Bu da dünyanın insan müdahalesinin dışında başka bir iradeye teslimi anlamına geliyor.

İnsanın makineyle olan yeni bir hayatı söz konusu. Eğitim modeline bu algıyı da koyarak teknolojiyi çok iyi tanımak ve kullanmak; ancak insana ait en değerli şey olan duyguyu da yok saymayarak öğrencilerimize doğru ilişkileri sürdürebilmeyi öğretmemiz gerekiyor.

Nova Okulları olarak hedefimiz öğrencilerimizi akademik başarının yanında mutlu insanlar olarak yetiştirmek ve geleceğe yön veren yöneticiler olmalarını sağlamaktır.”