NOVA FEN LİSESİ – NOVA ANADOLU LİSESİ

Lisemiz, öğrencilerimize dört yıl boyunca doğru seçimlerde bulunabilmeleri ve gitmek istedikleri yurt içi ve yurt dışı üniversiteler için yoğun bir akademik program, ders dışı etkinlikler ve güçlü akademik kadrosu ile destek vermektedir.

Günümüzde sadece akademik bilgi birikimi, beceri ve modern eğitim, hayat boyu öğrenmede yeterli değil, bireyin kendini gerçekleştirebilmesi için kendini çok iyi tanımalı, hedeflerini doğru bir şekilde tespit edebilmeli, planlı ve programlı bir şekilde ihtiyaç duyduğu tüm ihtiyaçlarını belirleyebilmelidir.

Nova Fen ve Anadolu Lisesi’nde öğrencilerimizi üniversiteye ve hayata en iyi şekilde hazırlamaktayız. Dört yıllık eğitim ilk iki yılında akademik, uygulama, spor ve kültürel faaliyet alanlarında ihtiyaç duydukları tüm imkanları sağlayarak onların kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz. Öğrencilerimiz 9. sınıftan başlayarak güçlü akademik öğretmen kadrosu ve rehberlik birimleriyle bireysel ve grup çalışmaları yaparak üniversiteye hazırlık ve kariyer planlamaları doğrultusunda çalışmalar yaparlar.

Akademik programlarımızın içine entegre ettiğimiz üniversite hazırlık çalışmaları 9. sınıftan başlar, sistemli olarak devam eder; 1. sınıftan itibaren yoğunlaşır. 12. sınıflar için takvim, okulun açılması beklenmeden ağustos döneminde hızlandırılmış ders programı ile başlar. Uzman öğretmenlerle, haftada beş gün TYT -AYT dersleri yapılır ve denemeleri uygulanır. Hafta içi ek dersler, buna göre düzenlenir. Temel etütler, soru çözüm etütleri ve seviye etütleri sistematik olarak sürdürülür.

Öğrencilerin mevcut öğrenme düzeyinde kazandığı ivmeyi ölçümleyen onları bulundukları düzey konusunda bilgilendiren ölçme değerlendirme birimi, genel değerlendirme sınavlarıyla ilgili tüm süreçleri de yürüterek öğrencinin genel durumunu, eksik olduğu kazanımları ve sınav analizlerini raporlar, öğrenci takip dosyalarına veri sunar.
PDR birimi tarafından tüm öğrencilerin dahil edildiği Kariyer Planlama Programları (mezunlarla söyleşi, meslek tanıtım günü, yurt içi ve dışı eğitim programlarının tanıtılması vb.) düzenlenir. Öğrencilere istedikleri üniversite ve bölümlerde yükseköğrenimlerini sürdürebilmeleri, mutlu birer üniversiteli olmaları için tercih rehberliği yapılır.